Domáce bohoslužby počas epidémie koronavírusu

Domáce bohoslužby počas epidémie koronavírusu

Milí priatelia,

 v uplynulých dňoch je výrazne obmedzené stretávanie na akýchkoľvek podujatiach. Stále sa však stretávate so svojimi rodinnými príslušníkmi, či niektorými priateľmi. Chceme Vás teda povzbudiť k tomu, aby ste tieto prirodzené stretávania, ktoré aj tak máte, využili aj na spoločné bohoslužby. Stretnite sa prosím s tými, s ktorými sa aj tak stretávate, u Vás doma. Pozvite ich, rozdajte smelo úlohy, a strávte spolu čas s Pánom. Jednoducho môžete určiť kto povie za čo sa budete modliť // kto povedie uctievanie piesňami a kto pridá povzbudenie z Biblie. Dajte priestor na prípadné svedectvá o čom kto kde zažil uplynulý týždeň Boha. Ak máte možnosť, môžete začať / pokračovať obedom. Písmo nás uisťuje, že je to dobrý a plnohodnotný spôsob bohoslužby.  Na okraj.. jeden z novovznikajúcich zborov BJB v Košicicach má takéto bohoslužby pravidelne. Raz mesačne nemajú hlavné nedeľné bohoslužby, ale stretávajú sa rozdelení do niekoľkých menších spoločenstiev v domácnsotiach.   Inšpiráciu môžete nájsť tu: a) povzbudenie z Božieho slova formami aktuálnych denných zamyslení. Stačí vybrať a dopovedať to, čo Vás osobne povzbudilo: – BJB: https://www.baptist.sk/chlieb-nas-kazdodenny
– ECAV (audio): 
https://zamyslenia.lutheran.sk/podcast-2/
– EVS (audio):  
https://www.evs.sk/index.php/zamyslenia
– Televízia (video): 
https://slovensko.rtvs.sk/relacie/zamyslenie-na-dnesny-den –  SPKD (česky): http://www.spkd.cz/
– KRISTUS SK: https://www.kristus.sk/products/slovo-pre-kazdy-den-/
– CASD: https://www.casd.sk/zamyslenie/b) vedenie k modlitbám: Využite tento súbor, v ktorom nájdete potrebné vedenie: Modlitby v spoločenstve.
K aktuálnym modlitebným potrebám nájdete mnoho inšpirácie tu: 
– Úrad verejného zdravotníctva
– BJB v SR: webaktualityfacebook – mládež.
– BJB v Ružomberku: facebook pagefacebook skupina /pre členov a pravidelných návštevníkov bohoslužieb/.
– Mesto Ružomberok: webfacebook.
– využitej aj spravodajské portály (Aktuality.sk, sme.sk, postoj.sk, tyzden.sk či nm.sk a podobne). 
– regionálne spravodajské portály (Ružomberok 24RmagazínRK Hlas). c) uctievanie spojené s piesňami: – ak nemáte doma klasické spevníky, môžete si požičať cez tel.: 0915 266 365.
– piesne, ktoré využívame počas uctievania nádjete aj s akordami napríklad tu: Spevník KLUB 4U2Spevník MaranathaSkvelý spevník Chvál KlenovecSpevník VieraRetro spevník chvál.
 ak nepovažujete spev s rodinou a priateľmi za reálny, stále môžete využiť hudbu. Vyberte piesne z youtube. ktoré sú pre vás inšpiráciou, povedzte prečo Vás oslovili a pustite ich. Stráviť čas pri 1 / 2 takýchto piesňach v modlitbe je pre rodinu dobrou chvíľou. Prípadné veselé komenty detí nebudú „problém“, ale nezabudnuteľný zážitok. Jeden zo zoznamov chvál v slovenčine: SK Chvály; v češtine: CZ Chvály. Pri spustení piesne počítajte s tým, že najprv pôjde reklama ;). 
d) svedectvá – poteš ostatných na rodinnej bohoslužbe tým, že im pustíš svedectvo: 
– FireProduction – svedectvá z oblasti Ranča / Campfestu
– Godzone svedectvá
– Zoznam od Štefana Danka – kazateľ v Klenovci

e) Večera Pánova – viď nižšieAk ste doma sami, v domácej karanténe, alebo sa snažíte obmedziť styk s druhými na maximum, je možné využiť aj niektorú z pripravovaných online bohoslužieb. Ak ste však doma celá rodina, môžete si ich pozrieť neskôr. Nahradiť osobné stretnutie sa niečím čo pôjde cez TV by bola premárnená šanca. – BJB Palisády – budú online
– BJB Košice – budú online
– BJB Revúca – budú online
– CB Žilina ZaKostolom – budú online
– Klenovecký zbor – aktuálne
– BJB Vavrišovo – archív
– CB BA – archív
– BJB Viera – archív
– BJB Košice – archív
– BJB Poprad – archívUsmernenie k Večeri Pánovej– vysluhovanie Večere Pánovej v užšom kruhu rodiny a priateľov, mimo klasického spoločenstva nášho cirkevného zboru, môže vykonať každý veriaci. Každý, kto vyznáva Boha za svojho spasiteľa, je totiž aj jeho kňazom. Preto v tomto kruhu priateľov a rodiny môžete vysluhovať aj Večeru Pánovu. V spoločenstve zboru to neplatí nie z dôvodu, že by sme mali iní prístup k Bohu (kazateľ či starší by mohol k Bohu inak pristupovaťň, ale z dôvodu poriadku pri bohoslužbách, ktorý zabezpečí správne vysluhovanie Večere Pánovej. 
– buďte prosíme citliví na prípadné rozdiely vo vierouke v rámci rodiny / priateľov a tiež ich aktuálnu ne/pripravenosť prijímať Večeru Pánovu. Nezahoďte z tohto dôvodu zbytočne možnosť vysluhovať Večeru Pánovu, ale zároveň vytvorte zopár vetami otvorenú atmosféru, v ktorej bude normálne posunúť pohár s vínom a tanier s chlebom ďalej. – Slová ustanovenia Večere Pánovej nájdete na týchto miestach: Mt 26:26-29; Mk 14:17-25°Lk 22:7-22; Jn 13:21-30; 1 Kor 11:23-29. 
– ak chcete, aby Večeru Pánovu u Vás vysluhovali starší zboru s kazateľom, môžete zavolať tu: 0915 266 365. Jedná sa v prvom rade o možnosť pre chorých, ležiacich. Do 23. je táto možnosť počas nedele obsadená (prístupná len po 18:00).  Viem, že nová situácia Vám starostí pridala, a „príprava domácej bohoslužby“ sa zdá byť niečím čo situáciu ešte zhorší. V skutočnosti môže zabrať len 15 min, ak sa o úlohy podelíte a necháte sa inšpirovať priloženými materiálmi, a môže byť tým nevyhnutným časom pokoja v týchto komplikovaných dňoch. S prianím Božieho požehnania, Miloš Masarik

0 Comments

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *